Develerin ÖzellikleriDevelerin özellikleri, arasında en belirgin olanı hörgüçlerinde yağ depolayabilme özelliklerinin bulunmasıdır. Develer uzun bacakları ve yumuşak ayakları sayesinde karda ve kumda kolayca yürüyebilmektedir. Aynı taraftaki bacaklarını birlikte kaldırarak kendilerine özgü bir şekilde koşmaktadırlar. Develerin üç tane koruyucu kirpikleri, tüylü kulak delikleri, keskin görme özellikleri, gerektiği zaman kapanabilme özelliği gösteren burunları ve koku alma özellikleri de bulunmaktadır. Sırtlarını örten tüylerden yumuşak ve dayanıklı kumaşlar yapılmaktadır. Develer genellikle yere çökerek dinlenirler ve bu durumdayken yüklenmeleri nedeniyle de gövdelerinin yere değen bölümlerinde nasırlaşmış deriler oluşmaktadır. Develerin özellikleri genel olarak böyledir fakat sizlere bu yazımızda develerle ilgili bütün özellikleri ayrıntısıyla vereceğiz.

Develerin Özellikleri

Develerin Özellikleri Neler?
  • Isıya Karşı Yalıtkan Kürk: Develerde bulunan bu kürk hayvanın vücudunu sıcak ve soğuğa karşı korumakla birlikte, su kaybını da azaltmaya yarayan kalın ve keçeleşmiş tüyler şeklinde oluşmuştur. Develer kalın kürkü sayesinde yazları Asya'nın +50 derece sıcağına kadar, kışları ise -50 dereceye kadar olan soğukluğa karşı dayanıklıdırlar.
  • Besin Deposu Hörgüç: Develerin özellikleri arasında en belirgini dediğimiz hörgüç bir yağ yığıntısı şeklindedir. Bu hörgüç sayesinde develer kıtlık zamanında bile beslenme sağlayabilmektedir. Hörgüç sayesinde develer 3 hafta boyunca su içmeden yaşayabilmektedir. 
  • Kumdan Korunan Baş: Develerin kirpikleri birbiri içerisine girme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tehlike anında hemen kapanan kirpikler hayvanın gözüne toz tanelerinin bile girmesine izin vermeden gözleri korumaktadır. Develer uzun boyun yapıları sayesinde yerden 3 metre yükseklikteki yaprakları bile yiyebilme imkanı bulurlar.
  • Her Türlü Arazide Gezinmelerine Uygun Ayakları: Develerin özelliklerinden biriside ayaklarının her türlü arazi yapısına elverişli olmasıdır. Tırnakları herhangi bir yere çarpmaya karşı oluşacak zararlardan koruma özelliğine sahiptir. Develerin dizleri boynuz kadar sert ve kalın bir zardan oluşan nasırlı bir yapıya sahiptir. Bu nasırlar sayesinde develer kuma yattıkları zaman sıcak zeminden ve yaralanmadan korunma sağlanmaktadır.
Diğer Bilinen Özellikler

Develerin özellikleri oldukça fazladır. Bunlardan birisi de deve sütünün inek sütünden daha yararlı olmasıdır. Deve sütünde bulunan C vitamini oranı inek sütünden 3 kat daha fazla miktardadır. Develerde 3 göz kapağı bulunmaktadır. Kum fırtınalarına karşı göz kapaklarını kapatma özellikleri bulunur. Develerin ayak tabanları kuma değdiği anda yayılma özelliği göstererek, kuma batmadan yürüme özelliğine sahiptir. Develerin bacak yapıları oldukça güçlüdür. Bu nedenle günde 160 kilometre yürüyebilme özelliğine sahiptirler. 

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:44:23

Develerin Özellikleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

15 Yorum Yapılmış "Develerin Özellikleri"

emirhan

odevimde gercekten yardimci oldu SAOL

2014-11-26

Kullanıcı oyu: 4,5

Detaylı...

Biraz detaylı olabilirdi Ama olsun işimi gördü saol ...

2014-05-21

Kullanıcı oyu: 4,5

mehmet

2014-04-28

Kullanıcı oyu: 4,5

yavuz

eksikler war biraz

2014-03-26

Kullanıcı oyu: 4,5

can

biraz daha detaylı olsaydı. ama iyi

2014-03-05

Kullanıcı oyu: 4,5

yağmur

çok kötü olmuş biraz daha detaylı olabilirdi:p

2013-05-23

Kullanıcı oyu: 4,5

duru

bnce daha iyi olabilirdi

2013-05-16

Kullanıcı oyu: 4,5

ali

ne hastalıkları var

2013-05-13

Kullanıcı oyu: 4,5

eda

çok güzel anlatılmış

2013-05-13

Kullanıcı oyu: 4,5

KAMİL

En belirgin özelliği hörgüçlerinde yağ depolayabilme yeteneği olan bu hayvanın uzun bacakları, yumuşak yayvan iki toynaklı ayakları kumda ya da karda yürümesini kolaylaştırır. Aynı yandaki bacaklarını birlikte kaldırarak kendine özgü bir biçimde koşar. Ayrıca iki sırada üç tane koruyucu kirpiği, tüylü kulak delikleri, gereğinde kapanabilen burun delikleri, keskin görme ve koku alma duyuları da kum fırtınası gibi elverişsiz çevre koşullarına uyum sağlamasına yardımcı olur. Gövdesini örten iki tip kıldan alttaki ince ve kısa olanlar bazı yumuşak ve dayanıklı kumaşların yapımında kullanılır. Genellikle çökerek dinlendiği ve bu konumdayken yüklendiği için gövdesinin yere değen bölümlerinde nasırlaşmış deri katmanları oluşur.

2013-05-13

Kullanıcı oyu: 4,5

CHARLIE

Bence bu bilgi benim kendi ülkeme götürmem için yeterli.Benden bu kadar az sonra ingilizce yazabilirim.Zor öğrendim TÜrkçey.

2013-05-06

Kullanıcı oyu: 4,5

derin

bir yalnışınız var

Editör Mesajı :
Yanlış olan ne ?

2013-04-21

Kullanıcı oyu: 4,5

gülbahar

çok iyi di bana güre

2013-04-08

Kullanıcı oyu: 4,5

D

ne gibi hastaliklari vardir?

2013-03-15

Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Develerin Özellikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Develerin Özellikleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28

Kullanıcı oyu: 4,5


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Deve, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Aralık - 2014